Av.Selahattin SARIOĞLU

                                                     AVUKAT SELAHATTİN SARIOĞLU


Malatya’ya 13 Km. yakınlıktaki Dilek Beldesi’nde (2012'de Malatya'nın büyükşehir olmasıyla Merkez İlçe Yeşilyurt'un mahallesi olmuştur.)  doğmuştur.
Dilek İlkokulu, Malatya Atatürk Ortaokulu,
Erzurum Atatürk Yapı Meslek Lisesi,
Erzurum İnşaat Teknisyen Okulu,
Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü ve
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir.

Üç mesleğinin örgütünde de YÖNETİCİLİK yapmıştır.
 
Sarıoğlu, 12 EYLÜL’de, gözaltında-işkencede kalmış; askeri savcılıkça hakkında kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karar verilmiş olmasına karşın, 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu ile Rize İmam Hatip Lisesindeki Sosyal Bilgiler Öğretmenliği görevine son verilmiş, evliliğinin ilk günlerinde itibaren 23 ay “İHRAÇ” kalmıştır.

Basketbol, Masa Tenisi, Atletizm dallarında BÖLGE HAKEM LİSANSI sahibidir.
Doğayı, spor yapmayı, fotoğraf çekmeyi, oltayla balık tutmayı sever; bağlama ve başka müzik aletlerini çalar.

Malatya Kültür Sanat Derneği, Malatya Çağdaş Avukatlar Derneği ve Malatya ADD üyesi olan Sarıoğlu, Malatya ADD Disiplin Kurulu Başkanlığı, Malatya Sokak Çocuklarını Koruma Derneği, Fener Gençlik Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.

Genç yaşlarından itibaren Malatya Gayret, Yorum ve Gerçek gazetelerinde ve daha bir çok gazete ve dergide köşe yazıları yazan SARIOĞLU,
1999 yılında, MALATYA YORUM’daki yazılarıyla
Diyarbakır GÜNEYDOĞU GAZETECİLER CEMİYETİ’nin geleneksel yarışmasında
MAKALE DALINDA BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ almıştır.
Şiirde, MANSİYON ÖDÜL sahibi olan Sarıoğlu
MALATYALI ŞAİRLER ANTOLOJİSİNDE yer almıştır.
Sarıoğlu'nun İsmet İnönü'yle ilgili üç makalesi Dr.Sadık Özen'in yazdığı 'İçimizdeki İsmet İnönü'  adlı kitaba alınmıştır.
2006 yılında Malatya Flaş Haber Gazetesi’inden YILIN SİYASETÇİSİ ödülüne,
2008 yılında Anadolu’da Vitrin Dergisi’nden  ONUR ÖDÜLÜNE değer görülmüştür.
 
2007 ve 2012 Milletvekili Seçimlerinde CHP’den Malatya Milletvekili ADAY ADAYI olmuştur.
2009 yılında CHP Malatya Kurultay DELEGESİ seçilmiştir.
 
Merhum Efsane Başkan ÖZDEMİR ÖZOK’un son seçiminde Türkiye Barolar Birliği 2009 Genel Kurulunda Ankara, Denizli ve Kocaeli Baro Başkanlarıyla birlikte DİVAN KURULU’na seçilmiştir.
 
2005 yılında “Malatya Çocuk Yuvası Skandalı” soruşturmasında Mahkemenin aldığı Yayın Yasağı Kararına karşı üst mahkemede itiraz ederek yasağın Türkiye genelinde kaldırılmasına imza atmıştır.
2007’de Elazığ’da yapılan Elazığ-Malatya Dostluk Buluşmasında Malatya Kurulunda
Yine 2007 yılında Zirve yayınevi Cinayetiyle ilgili Savaş Ay’ın A Takımı programına katılan “il temsilcileri” içerisinde yer almıştır.
 
2008 yılında MALATYA BARO BAŞKANLIĞINA seçilmiştir.
 
Sarıoğlu bu görevi bir dönem başarıyla yapmıştır.

2009 yılında “Korolar Çarpışıyor”  adlı yarışmayı kazanan Malatya’ya OKUL YAPMAK yükümünü yerine getirmeyen SHOW TV Genel Müdürlüğüne MGC ile birlikte çektiği İHTARNAME ile verilen sürenin son gününde Genel Müdür’ün Malatya’ya gelmesini ve Valilikte sözleşme yapılmasına önayak olmuştur.

22 Nisan 2012’de, Malatya’da yapılan; İP Gnl. Bşk. Vek. Av. Hasan Basri Özbey, Tunceli Mv. Kamer Genç ve Em. Tüm. Gen. Osman Özbek’in konuşmacısı olduğu MİLLİ ANAYASA FORUMUnun yöneticiliğini yapmıştır.
 
2012, 2014 VE 2016'da yapılan Malatya Barosu Genel Kurulullarında üst üst üç dönem en çok oyu alarak TBB Üst Kurul Delegeliğine seçilmiştir.

Av. Sarıoğlu, 2012-2016 arası, kısa adı TÜRAVAK olan Türkiye Avukatları Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine seçilmiştir. 

07.12.2013 tarihinde yapılan Genel Kurul'da Malatya Çağdaş Avukatlar Derneği Başkanlığına seçilmiştir.

Sarıoğlu 2015 yılında CHP Malatya Merkez Battalgazi İlçe Başkanlığına seçilmiştir.

Yerel ve ulusal gelişmeler ve sorunlarla ilgili eleştiri, görüş ve önerileri paylaşmayı  “ÖDEV SAYARAK” iline, Ülkesine, insanına yararlı olma ereğindedir.

Türkçe öğretmeni NİHAL SARIOĞLU ile evli olan SARIOĞLU’nun, Kardiolog Doktor Güney Sarıoğlu ve Sarıoğlu Hukuk Ofisinde birlikte çalıştığı Av. Çağrı Sarıoğlu adlı iki oğlu vardır.