Av.Selahattin SARIOĞLU
SELAHATTİN SARIOĞLU


Malatya’ya 10 Km. yakınlıktaki Dilek'te doğmuştur.
Dilek İlkokulu, Malatya Atatürk Ortaokulu,
Erzurum Atatürk Yapı Meslek Lisesi,
Erzurum İnşaat Teknisyen Okulu,
Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü ve
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir.

Basketbol, Masa Tenisi, Atletizm dallarında BÖLGE HAKEM LİSANSI sahibidir.
Doğayı, dağlara tırmanmayı, halı sahada futbol oynamayı, fotoğraf çekmeyi, oltayla balık tutmayı sever; bağlama ve başka müzik aletlerini çalar.

Malatya Kültür Sanat Derneği, Malatya Çağdaş Avukatlar Derneği ve Malatya ADD üyesi olan Sarıoğlu, Malatya ADD Disiplin Kurulu Başkanlığı, Malatya Sokak Çocuklarını Koruma Derneği, Fener Gençlik Derneği ve daha birçok gönüllü toplum kuruluşunda Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.
20 yaşından itibaren Malatya Gayret, Yorum ve Gerçek gazetelerinde ve daha bir çok gazete ve dergide köşe yazıları yazan SARIOĞLU,
1999 yılında, MALATYA YORUM’gazetesindeki yazılarıyla
o tarihlerde ulusal düzeyde çok popüler olan Diyarbakır GÜNEYDOĞU GAZETECİLER CEMİYETİ’nin geleneksel yarışmasında
MAKALE DALINDA BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ almıştır.
Şiirde, MANSİYON ÖDÜL sahibi olan Sarıoğlu'nun üç şiiri
MALATYALI ŞAİRLER ANTOLOJİSİNDE yer almıştır.
Sarıoğlu'nun yazdığı makalelerin bir çoğu çeşitli kitaplara alınmıştır.
Sarıoğlu ayrıca, Hasan Basri Tuncel'in 'Can Simidi' adlı romanın kişileri arasında da yer almıştır.
2006 yılında Malatya Flaş Haber Gazetesi’inden YILIN SİYASETÇİSİ ödülüne,
2008 yılında Anadolu’da Vitrin Dergisi’nden  ONUR ÖDÜLÜNE ve daha başka bir çok kuruluştan çeşitli ödüllere değer görülmüştür.
 
2007 ve 2012 ve 2015 Milletvekili Seçimlerinde CHP’den, 24 Haziran 2018 seçimlerinde de Ak Parti'den Malatya Milletvekili ADAY ADAYI olmuştur.

Merhum Başkan ÖZDEMİR ÖZOK’un son seçiminde TBB Türkiye Barolar Birliği 2009 Genel Kurulunda Ankara, Denizli ve Kocaeli Baro Başkanlarıyla birlikte Malatya Barosu Başkanı olarak DİVAN KURULU’na seçilmiştir.
Sarıoğlu 2018 yılında yapılan Yeni Malatyaspor Olağan Mali Kongresinde de yine Divan Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

2005 yılında “Malatya Çocuk Yuvası Skandalı” soruşturmasında Mahkemenin aldığı Yayın Yasağı Kararına karşı üst mahkemede itiraz ederek yasağın Türkiye genelinde kaldırılmasına imza atmıştır.
2007’de Elazığ’da yapılan Elazığ-Malatya Dostluk Buluşmasında Malatya Kurulunda,
yine 2007 yılında Zirve yayınevi Cinayetiyle ilgili Savaş Ay’ın A Takımı Tv. programına katılan “il temsilcileri” içerisinde yer almıştır.

2008 yılında MALATYA BARO BAŞKANLIĞINA seçilmiştir.
Sarıoğlu bu görevi bir dönem başarıyla yapmış; 2010'da yapılan seçimde yeniden aday olmuş ancak o dönemin CHP'li siyasilerinin ayak oyunlarıyla seçimi kaybetmiştir.

2009 yılında “Korolar Çarpışıyor”  adlı yarışmayı kazanan Malatya’ya OKUL YAPMAK yükümünü yerine getirmeyen SHOW TV Genel Müdürlüğüne Malatya Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte çektiği İHTARNAME ile verilen sürenin son gününde Genel Müdür’ün Malatya’ya gelmesini ve Valilikte sözleşme yapılmasına önayak olmuş ve Hatunsuyu mahallemize bir ilkokulun yapılmasını sağlamıştır.

22 Nisan 2012’de, Malatya’da yapılan; İP Gnl. Bşk. Vek. Av. Hasan Basri Özbey, Tunceli Mv. Kamer Genç ve Em. Tüm. Gen. Osman Özbek’in konuşmacısı olduğu 
MİLLİ ANAYASA FORUMUnun yöneticiliğini yapmıştır.

2012, 2014 VE 2016'da yapılan Malatya Barosu Genel Kurulullarında üst üst üç dönem en çok oyu alarak TBB Üst Kurul Delegeliğine seçilmiştir.

Av. Sarıoğlu, 2012-2016 arası iki dönem, kısa adı TÜRAVAK olan Türkiye Avukatları Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine seçilmiştir. 

2013'te Malatya Çağdaş Avukatlar Derneği Başkanlığına seçilen Sarıoğlu bu görevi bir yıl yapmıştır.

Sarıoğlu 2015 yılında CHP Malatya Merkez Battalgazi İlçe Başkanlığına seçilmiştir. Sarıoğlu Başkanlık görevinden 16. Nisan 2017 günü -referandum oylaması bitip sandıklar açılmadan- istifa etmiştir. 2017 yılında CHP üyeliğinden de istifa eden Sarıoğlu 24 Haziran 2018 seçimlerinde Ak Parti'den Malatya Milletvekili Aday Adayı olmuştur.

İnşaat Teknikeri, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Avukat ve Arabulucu olan Sarıoğlu'nun dört mesleği bulunmaktadır.

Yerel ve ulusal gelişmeler ve sorunlarla
 ilgili eleştiri, görüş ve önerileri paylaşmayı  “ÖDEV SAYARAK” iline, Ülkesine, Milletine yararlı olma ereğindedir.

Türkçe öğretmeni NİHAL SARIOĞLU ile evli olan SARIOĞLU’nun, Kardiolog Doktor Güney Sarıoğlu ve Sarıoğlu Hukuk Ofisinde birlikte çalıştığı Av. Çağrı Sarıoğlu
 adlı iki oğlu vardır.