Sarıoğlu´nun TEKEL arazisi PROJESİ yoğun DESTEK aldı
SAYIN MALATYA KAMUOYUNA;
Ünlü TEKEL’imizi kaybettik!
Onu artık geri getiremeyiz.
Ama, BÜYÜKŞEHİR MALATYA RUHUYLA ayağa kalkıp adım attığımız taktirde belki kaybettiğimizden daha fazlasını kazanabiliriz.
Şöyle ki:
Bilindiği üzere TEKEL Fabrikamız satıldı.
Satın alan yabancı ortaklık, (ödediği parayı makinaların satışından çıkardıktan) sonra bir Türk firmaya devretti.
Arkasından, imar planında “sanayi alanı” olan yer, Belediye Meclisi kararıyla “ticari bölgeye” dönüştürüldü ve böylece fabrika yeri beton kütlelerin yükseleceği bir alan haline getirildi.
Şimdi, buraya AVM mi, yoksa başka bir iş yeri mi yapılacağı konuşuluyor.
Belirtmek gerekir ki, konuşulanların hiç biri de, esnafın, tüccarın, bu şehirde yaşayan insanların ve de Malatya’nın yararına olmayacaktır.
Çünkü, stratejik konumu itibariyle, buraya ticari amaçlı ne yapılırsa yapılsın, şehirdeki bozulmuş ticari dengeleri daha da bozacak ve yeni yoksunluklar doğuracak, Malatya’nın trafik krizini daha da kilitleyecek, betonsal çevreye yeni ve daha yüksek betonlar ekleyecektir.
 
ÖYLEYSE NE YAPILMALIDIR?
(ÇILGIN) ÖNERİM ŞU:
 
42 dönümlük TEKEL arazisi, Büyükşehir Belediyesi veya Kayısı Araştırma İstasyonu tarafından KAMULAŞTIRILMALI ve bu araziye TURİSTİK KAYISI BAHÇESİ / TURİSTİK KAYISIPARK KURULMALIDIR.
Bu arazi, en iyi ve en verimli kayısı ağaçlarıyla, öyle simgesel, öyle göstermelik değil ekonomik yönüyle de tam bir kayısı bahçesi olmalıdır.
 
Bu bahçe ve eklentilerinde, modern yöntemlerle, fidandan-pazara TÜM KAYISI SÜRECİ, BÜTÜN AŞAMALARYLA  herkese açık ve herkesçe izlenebilir biçimde gerçekleştirilmelidir.
 
Bu BAHÇE, bu KAYISIPARK Malatya’yı ulusal ve uluslar arası düzeyde özgün ve ilginç bir kent haline getirecek, bu da, eksiliğini en çok çektiğimiz tanıtım ve pazarlamada patlamaya neden olacaktır.
 
Ayrıca, Bahçenin görsel  örnekliği yanında Malatyalı kayısı üreticilerine verilecek seminer  ve kurslarla kayısıcılığımızın kusurları giderilebilecek, böylece dünyaya pazarlarına daha kaliteli kayısı gönderme amacına  hizmet edilmiş olunacaktır.
 
BU PROJE, kamulaştırma yapılmadan, mülk sahibiyle ortak olunarak birlikte veya Devlet desteği sağlanarak bizzat mülk sahibi tarafından da yaşama geçirilebilir.
 
Kimse olmaz demesin, olabilir; YETER Kİ MALATYA BÜYÜK DÜŞÜNSÜN VE AYAĞA KALKSIN.
 
Paylaşmayı ödev bildim.
Tartışılması dileklerimle, en derin saygılarımla sunarım. 18.02.13
 
Av. Selahattin Sarıoğlu
Malatya Barosu Önceki Başkanı