Sayın Başbakan Bu Yazıyı Keşke Okusa:Kavuk Camii Yeri

                                      Sayın Başbakan Bu Yazıyı Keşke Okusa:Kavuk Camii

Başbakan Sayın Tayyip Erdoğan Malatya gezisinde, etkin ve sevilen işadamımız Mehmet Kavuk’un geniş kesimlerce ‘burası olmaz’ dediği miting alanına büyük cami yaptıracak olmasıyla ilgili, ‘ olabilir’ demiş.

TBB-TÜRAVAK Başkan Yardımcısı ve Malatya Önceki Baro Başkanı Av. Selahattin Sarıoğlu’nun basında geniş yer bulan 03.04.12 tarihinde Kamuoyuyla paylaştığı konuya ilişkin görüşlerini ‘Belki Sayın Başbakan’a ulaşır.’ umusuyla yeniden paylaşıyoruz:

BÜYÜK CAMİ(Mehmet Kavuk Camii) ÇEVRE YOLUNUN ALTINDA BİR YERE YAPILMALI
 
İlkin, şehrimize çok büyük bir cami yapacak olan hayırsever hemşerimize şükranlarımı sunduğumu bildirmek istiyorum. Gerçekten de görkemli bir cami Malatya’ya çok yakışacaktır.
Ve hayrın karşılığı da mutlaka görülecektir. Çünkü, biliyorum ki Allah hiçbir iyiliği karşılıksız bırakmaz.
 
İkincisi, yapılacak caminin adının değiştirilmesi de doğru olmuştur.
Çünkü,  önceki kararda devam edilip de “Selahaddin Camii” denilseydi, bu ad Malatya’nın dış dünyada bir Ortadoğu kenti gibi algılanmasına ve Malatya’nın Matlaşmasına yol açabilecekti.
 
Bu değerlendirmelerden sonra şunu açıklıkla söylemek gerekir ki, Mehmet Kavuk Camii’nin Belediye ile Malatya Park AVM yanına yapılacak olması, doğru bir seçim değildir; doğru bir karar değildir.
 
Bunun birincil ve en önemli nedeni, bu çevredeki şimdiki trafik bunalımının caminin yapılması ile koma haline geçebilecek olmasıdır.
Ki, bunu bir ilkokul çocuğu bile hemencecik söyleyebilecektir.
 
Gerçekten de bugün aynı caddede oluşan uzun araç kuyruğu, yarın kımıldayamaz duruma gelecek, deyim yerindeyse felç olacaktır.
Cuma günlerinde, Ramazan gecelerinde buradaki trafiği bir düşünün…
 
O zaman da, bu eseri Malatya’ya kazandıranlar ve buna izin verenler olasıdır ki hayırla anılmayacaklardır.
 
Ayrıca, yapılacak büyük caminin insanları mıknatıs gibi buraya çekecek olması şehirdeki ticari dengeleri de bozabilecektir.
 
Sunduğum nedenlerle, “Mehmet Kavuk Camii,  Belediye-AVM yanına değil de, örneğin çevre yolu altında bir yere yapılmalıdır.” diyorum.
Çevre yolunun altına yapılması, Malatya trafiğine nefes aldıracağı gibi ikinci dünya olarak tabir edilebilecek olan çevre yolu altı bölgesini de şenlendirecek ve şereflendirecektir.
 
Malatya Barosu Eski Başkanı ve bir Malatyalı olarak, Şehrime olan borcum gereğince bu görüşümü sunmayı ödev bildim.
 
En derin saygılarımla. 03.04.12
 
Av. Selahattin Sarıoğlu

Malatya Barosu Eski Başkanı