Sarıoğlu 2010´da önermişti: Bu güzergah değişmeli

                                             'Bu Güzergah Değişmeli'


Malatya Barosu Başkanı Selahattin Sarıoğlu, dün Erkenek Tüneli yakınlarında meydana gelen ve 5 kişinin ölümü, 14 kişinin yaralanması ile sonuçlanan trafik kazasını hatırlatarak, Erkenek Tüneli'nden geçen Malatya-Akdeniz yolu doğrultusunun değiştirilmesi, yolun eşsiz doğasıyla turistik alan olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.
     
Sarıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, trafik kazasında ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar dilediğini belirtti.

Bu tür kazaların en aza inmesi için sürücülerin trafik kurallarına uymaya çağırdığını ifade eden Sarıoğlu, şunları kaydetti:

    
''Ancak menfur kazanın olduğu çevrenin yolunu düşündüğümüzde bu yolun, sürücülerimizin olağanüstü derecede dikkatli olmalarını gerektiren bir yol olduğunu da biliyoruz.

Böylesi bir yolun Avrupa Birliği yolunda ilerlemek isteyen Türkiye'ye yakışmadığını da söylemek gerekmektedir.

Çünkü, böyle bir yolda olağanüstü dikkattin bir an için azaltmanın bedeli ne yazık ki çok ağır olabilmektedir. Yollarımızın, sürücülerimizin olağanüstü dikkat göstermelerini gerektirmeden araç kullanabilecekleri niteliğe kavuşturmak gerekmektedir.

Bu bakımdan, Erkenek Tüneli'nden geçen Malatya-Akdeniz yolu doğrultusunun değiştirilmesi ve bu yolun eşsiz doğasıyla turistik alan olarak değerlendirilmesi gerekiyor.''  
03.01.2010 BASIDAN