O Sunum: Allahına Kurban Olduğum Ermeni Malatyalılar
    ALLAHINA KURBAN OLDUĞUM ERMENİ MALATYALILAR
www.malatyasonhavadis.com  15 Ekim 2014 Çarşamba Saat 02.27

Malatya, bizim de, dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın Ermeni Malatyalıların da memleketi. Malatya toplumu vicdanında bunu azaltıcı hiçbir duygu ve düşüncenin olmadığı kanısındayım. Ermeni Malatyalıların Malatyalılık bağını inceltici hiçbir resmi tutumun olmadığını da düşünüyorum.

Devletin de, sivil toplumun da içinde genel dışında bir marjinal anlayışın olduğu yadsınamaz elbet.
Belirtmek gerekir ki, bu durum dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi olan bir gerçekliktir.

2007’de, bu şehirde
 Zirve Yayınevi'nde biri Alman ikisi Türk üç Hıristiyan’ın katledildiğinde, rahmetli Savaş Ay’a televizyonda “Bu, Malatyalının işi değil. Malatya halkının vicdanı değil.” dediğimi anımsıyorum.
Katılımcı Malatya toplum önderlerinin tümü aynısını söylemişlerdi.

Dünyanın bütün halkları kardeştir; etnik, dinsel ve yaşam anlayışları farklı olsa da.
HAYDER Başkanı Sayın Hosrof Köletavitoğlu’nun buyurduğu gibi yeter ki (iç ve dış çıkar odakları tarafından araya) nifak sokulmasın.

Oğlum Dr. Güney iki yıl önce evlendiğinde nikah tanığının biri İl Müftüsü, diğeri CEM Vakfı Başkanıydı. O günlerde arkadaşlarıma, ‘Çağrı’nın (kardeşi) düğününe değin Çavuğoğlu’ndaki Taşhoron Kilisesi yenilenir, açılır ve bir papazı olur. O’nun tanıklarından biri de papaz efendi olabilir.’ demiştim şakayla karışık.

2012’de,  Belediye’de görevli bir aymazın Ermeni Mezarlığındaki  ‘Son Dua’ yerini yıktırması üzerine, yine konuk olduğumuz TV Programına telefon yağmış ve arayanlar  olayı şiddetle kınayarak  Malatya’ya hiç  yakışmadığını söylemişlerdi.  
Ve bir yıl olmadan daha iyisi yapılmıştı.

Kırk yıl önce ayrıldığım, Malatya Tüm Teknik Elamanlar Derneğinde birlikte yönetim kurulu üyeliği yaptığım, o yıllarda Malatya’nın en sevilen mimarlarından olan can ağabeyim Nuran Gezdirici’yle, ‘Kalp kalbe karşıdır' sözünü doğrular biçimde aradan geçen binlerce günden sonra  aynı gün birbirimizi düşünmüş, ben onun e-posta adresini bulmuş ileti atacakken, o benim telefonumu bulmuş 'Selahattin' demiştir.
***
Bu bireyselleştirmeli anlatımımdan muradım, kendi kalbimim sesiyle uyumlu olduğunu düşündüğüm Malatya kalbini, Ermeni hemşerilerimize olgularla anlatmaktır…

Ermeni hemşerilerimiz, keşke ‘ayda, yılda bir’, ‘ömürde bir’ gezmek için değil de, kadim memleketlerine yerleşmek, yönetimine, ekonomisine, toplumsal yaşamına yürek ve akıllarının aydınlığıyla katkılarda bulunmak için gelseler.
Yine birbirimizi başımızın üstünde tutarak yaşasak…

Ah…  Keşke köklü gelseler şu  Allah’ına kurban olduğum Ermeni Malatyalılar… 15.10.14

ss@selahattinsarioglu.com

Av. Selahattin Sarıoğlu / Malatya Çağdaş Avukatlar Derneği Başkanı/Malatya Önceki Dönem Baro Başkanı