TABİAT PARKINDAKİ TANK VE CEPHANELİKLER KALMALI
TABİAT PARKINDAKİ TANK KALINTISI VE CEPHANELİKLER KORUNMALI
 

SAYGIDEĞER BASINIMIZA

Bilindiği üzere, Malatya İnderesi Caddesi'nin güney bitim yerinden başlayıp Beydağı sırtlarına uzanan 960 dönümlük askeri alan Tabiat Parkı yapılmak üzere Orman ve Su İşleri Bakanlığına devredildi.

Daha önce 2. Ordu Komutanlığı Mühimmat Bölüğünce kullanılan araziden askerin taşınmasından sonra, burasının Tabiat Parkı olarak değerlendirilmesinin uygun olacağı kanısına varılmış ve arazinin Orman ve Su İşleri Bakanlığına devri için Milli Savunma Bakanlığından talepte bulunulmuştur.

2012 başlayan Doğa Parkı yapılma süreci olumlu sonuçlanarak arazinin devri yapılmış ve 2014 yılında da Doğa Parkı olarak tescil edilmiştir.  Halihazırda Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğünün yerleşik olduğu alanda yönetsel binaların yapımı çalışmaları sürmektedir.

Üçgen şeklinde tabanı olan  96 hektarlık arazinin yamaçlarında çam ve diğer fidanlarla, 'Ağaç diktim bayıra, Mevlam kayıra!' anlayışından uzak, yer yer kayalar kırılarak açılmış ocaklara fidanlar dikilmiş ve dağdan getirilen suyun akıtıldığı sulama düzeneğiyle gerçek anlamda bir ağaçlandırma sonucu çevreye güzel bir görüntü kazandırılmıştır.
Öncüsüne 'Devlet Adamlığı işte  budur' ve emeği geçenlere 'Eline sağlık' dememek haksızlık olur.

Doğa Parkı olarak düzenlenecek arazinin, onca yılın kullanılmışlığı sonucu taşıdığı askeri izler bölgeye ayrıcalıklı bir özellik ve güzellik vermektedir. Yamaçlara, kamufle edilmiş bir girişi, iki bacası görülebilen taştan yapılma otuza yakın cephanelik, el bombası poligonu, yanmış ve terk edilmiş tank kalıntısı Doğa-Tabiat Parkına farklı bir çekicilik katacaktır.

O nedenle arazideki askeri izlerin silinmemesi yaşamsal önem taşımaktadır.

Cephaneliklerin bir kaçı olduğu gibi gezimlik olarak korunmalı, diğerleri de yine mümkün mertebe kimliği korunarak dinlenme-çay kahve içme ortamları olarak kullanılmalıdır. Ayrıca bölgede Battalgazi'nin gizlendiği söylenen mağaranın ve diğer mağaraların gezime-görüme açık duruma getirilmesi gerekir.

Şimdilik hizmet binası yapımı dışında bir çalışmanın olmadığı alana uygulanacak peyzaj projesinin henüz hazırlanmadığı da söylenebilir. Ki, parkın 'bir defa!' yapılacak olması nedeniyle en üst düzeyde duyarlılık gösterilerek proje belirlenmesi; İnönü Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı ve Büyükşehir Belediyesinin projeleriyle yetinilmemesi, üst düzeyde bilgi ve görgüye başvurulması gerekmektedir.

Ayrıca, parkın, bir tabiat parkı olduğu unutulmayarak, duman, koku, atık, yangın tehlikesi gibi nedenlerle mangal yakmaya kapalı olması doğru bir seçim olacaktır.

En derin saygılarımla sunarım. 28.05.15

              Av. Selahattin Sarıoğlu
Malatya Barosu Önceki Dönem Başkanı