YEŞİLYURT´TA NAMAZGAHTA BAYRAM NAMAZINDA
YEŞİLYURT’TA NAMAZGAHTA BAYRAM NAMAZINDA
Geçen Kurban Bayramında Yeşilyurt ilçemiz Gedik mevkiinde bulunan namazgahın Belediye’ce alelacele hazırlanarak Bayram Namazına yetiştirilmesi ve burada kılınan namaz öncesinde verilen vaazların içeriğiyle ilgili olarak aldığım bilgilere güvenerek- ki bilgi veren güvendiğim bir kişiydi- bir basın açıklaması yaparak durumla ilgili kuşku ve kaygılarımı paylaşmıştım.

Açıklama üzerine bazı arkadaşlarımdan tepki ve eleştiriler almış ve dahası bir yerde karşılaştığım tanıştığım-sevip-saydığım Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat tokalaşmak için kendisine uzattığım elimi zoraki tutmuştu ki hemen yanındaki Büyükşehir Belediye Başkanımızla sıcak bir kucaklaşmamız olmuştu.

Bunun üzerine arkadaşların da çağrısıyla bu Bayram namazını orada, o namazgahta kılmaya karar vermiştim.

Bu kararımı uygulamak için de oğlum Çağrı’yla sabah beşte evden çıkıp Yeşilyurt’a, Namazgaha gittik.

Yeşilyurt zaten merkezden yüksek, bir de Yeşilyurt’un  tepeliğinde bir yerde yeniden düzenlenmiş, temizlenmiş, hazırlanmış yere vardık seher aydınlığında, seher serinliğinde.

İnsanların kimi aracıyla, çoğu da koltuğunda seccadesi yürüyerek geliyordu.

Alan, kilim vb. serintilerle yumuşatılmış, rahatsız olmadan oturulmaya, diz kapak yaslamaya elverişli duruma getirilmişti.

Ortam damarlarımın içine ve ruhuma çok yüksek bir esenlik yayıyordu.

Hemen önümüzdeki koyak ve karşı yamaçlar geniş, derin ve yüksekti.

Yeşildi, yemyeşildi…

Yeşilyurt Belediye Başkanı H. Uğur Polat en ön safta oturuyordu.

Biz de oturduk.

Konuşmakta olan Hocayı can kulağıyla dinliyordum.

Ondan sonraki hocaları da dinledim.

Akıcı konuşuyorlardı.

Yoğun bilgi yüklüydüler.

Durmadan, hızlı hızlı konuşuyorlardı.

Bu hitabet ustalığı, aynı konuları bir çok kez konuşuyor olmaları yanında yüreklerindeki Allah sevgisi,  yüreklerindeki İslam’ı anlatma, öğretme, insanları uyarma, yanlışlardan arındırma, Peygamberimizin yaşayışını örnek almaya yönletme… aşkından, ereğinden kaynaklanıyordu.

Konuşulanlar içinde, bir tek ‘dincilik’, bir tek bir siyasal partiyi övücülük, bir tek ‘gericilik’ duyumsamadım. Tam tersine, yalın, anlaşılır, sevgi, dayanışma, yardımlaşma dolu, aile bağları, günlük yaşamı kolaylaştırıcı, çalışmayı özendirici bir içerik yaşadım.

İki rekatlık bayram namazı bitti,  kalktım, hocayla bayramlaştım, hemen oradaki Başkan Hacı Uğur Polat’la bayramlaştım, önceki Başkan Mehmet Kavuk’la  ve daha çok tanıdıkla tokalaştım, kucaklaştım bayramlaştım.

...

Eve geldiğimizde saat sekiz buçuğa geliyordu ve eşim bizi kahvaltıya bekliyordu.

Yirmi dokuz gün sonra ilk kez kahvaltı yapacaktık…  21.07.15 Saat 00.36

Av. Selahattin Sarıoğlu (Malatya Barosu Önceki Bşk.-Türkiye Avukatları Vakfı Bşk. Yrd.)