İNÖNÜ VE ATATÜRK CADDELERİ İÇİN TRAFİK ÇÖZÜM ÖNERİMİZ
ATATÜRK VE İNÖNÜ CADDELERİNDEKİ TRAFİK ÇIKMAZI AÇILABİLİR
 
Çok değerli hemşerilerimle paylaşmak ve İl Yöneticilerini uyarmak amacımla aşağıdaki önerimi Saygıdeğer Malatya Basınına sunarım…

Atatürk ve İnönü Caddelerimizdeki trafik bunalımının, başta acil ulaşması gereken sağlık, itfaiye, güvenlik araçları olmak üzere her türlü aracın gidişini engelleyen, durduran ve hepimizi canından bezdiren boyutta olduğu yaşadığımız bir gerçek.

Dört şeritli bu caddelerin iki yanında gerçekleşen ve bir türlü önlenemeyen park edişler, yolu iki şeride ve dolayısıyla yolun verimini yarı yarıya düşürmektedir.

Şu önerimin, bu soruna, acil çözüm olabileceğini düşünmekteyim:
1.    
1. Caddelerin kaldırım yanındaki şeritleri diğerine geçişi engelleyecek biçimde, uygun, estetik gereçlerle bölünecek.
2.  
2. Şeritler arasında zorunlu geçişlere yol vermek üzere belirli aralıklarla açıklık bırakılacak.
3.   
3. Cadde boyu esnafın mağdur olmaması için caddenin iki yanında, yaya kaldırımlarından oyularak belirli aralıklarla, kısa süreli duruşlar için bir-iki araçlık durma yerleri oluşturulacak ve buralardaki duruşların bir kaç dakikayı aşması halinde ceza uygulanacaktır.
 
Kaldırım kenarındaki şeridi diğer şeride geçişi ve böylece sollamayı engelleyecek şekilde ayırmak şuna yarayacak: Tek şeride durumuna gelmiş bu yolda park etmenin, trafik akışını yüzde yüz durduracağı tüm sürücüler tarafından net bir şekilde görülecektir. Bu durumda kenara park edildiğinde yolun tamamen kapanacağı ve sürücülerin yoğun tepkisiyle karşılaşılacağı kesin olarak algılanacak ve kaldırım kenarına park etmeler artık mümkün olamayacaktır.

Böylece, bu caddelerdeki trafik sürekli olarak dört şeritten akacak, böylece yoldan alınan yüzde ellilik verim iki katına çıkacaktır.
 
Kaldırımdan alınarak oluşturulacak kısa süreli duruş yerleri ise,  araçların cadde boyundaki mağazalardan bir paket alıp çıkma gibi zorunlu gereksinimler için kullanılacak, fazla durmanın faturası ağır olacağından buralar fazla işgal edilemeyecek ve böylece tatmin olduğundan cadde esnafının tepkisi de önlenmiş olacaktır. 
 
Tartışılması dileklerimle, en derin saygılarımla sunarım. 20.10.15
 
                     Av. Selahattin Sarıoğlu