SARIOĞLU ER TV´DE HÜLYA KAYA´YA KONUŞTU
  SARIOĞLU MALATYA ER TV'DE HÜLYA KAYA'YA KONUŞTU
 
Malatya Barosu Önceki Dönem Başkanı ve Malatya Barosu TBB delegesi Av. Selahattin Sarıoğlu, bugün uydudan yayına yapan Malatya Er TV'de  Hülya Kaya'ya konuk oldu.

Sarıoğlu, bir saat'ten fazla süren programda özetle şunları söyledi:

*Alevi dostlarımızın Muharrem orucu dün itibariyle bitti; Allah ibadetlerini kabul etsin. Bugünden itibaren Malatya'da Alevi olsun, Sünni olsun evlerde aşureler yapılacak, komşularla paylaşılacak.

*Türkiye'nin tüm seçimleri 'çok önemlidir', 'çok kritiktir', 'tarihsel bir dönemeçtir', 'Cumhuriyet döneminin en önemli seçimidir'... Böyle aşırı önem yüklemelerini siyasi parti yöneticileri özellikle yaparlar. Amaçları, kendi oydaşlarını sandığa çekmek, başka partilere gitmesini önlemek, mümkünse başka partilerden oy çekmek içindir.

*Sadece bu seçime gergin ortamda girmiyoruz. Birçok seçime gerginlik içinde, terör içinde girdik. Korkmaya gerek yok. Korkunun ecele faydası da yok. Sonra her şey olacağına varır. Devletimiz terör eylemleri olasılığına karşı elinden gelen önlemleri alacaktır. Panik yapmaya gerek yok.

*Türkiye'nin bulunduğu coğrafya hem İslam Coğrafyası, hem de petrol coğrafyası. Türkiye de, İslam ülkeleri içinde saygınlığı olan, örnekliği olan bir Devlet. Büyük devletler, Bölge devletlerinin gerek İslami, gerek tarihsel bağlar ve gerekse petrol temelinde birleşip tümleşmelerini, ortak hareket etmelerini önlemek istiyor. Bunu kendileri için ulusal bir görev sayıyor. Batı, bu topraklar üzerindeki devletlerin iç düzenlerini öteden beri dizip-koşuyor.

*Bizim kendimize göre bir demokrasimiz var. Türkiye, ekonomisinin ve kültürel üst yapısının izin verdiği, Batının onayladığı! ölçüde demokratik bir devlet. Batı Türkiye'nin demokrasisini yönlendirmeye çalışıyor. İnsanların oylarını, seçimlerini etkilemeye çalışıyor. Bazen düğmesini elinin altında tuttuğu terör örgütlerini eyleme geçirerek, bazen büyük TV kanallarına yerleştirdiği aydınlara! istediği konuşmaları, istediği programları yaptırarak, gazetelere yerleştirdiği gazetecilere istediği doğrultuda yazılar yazdırarak, istediği sürmanşetler attırarak, bazen finans sistemine müdahale ederek, parayla, tehditle, mevki-makam vaatleriyle siyasal düzeni dizip-koşmaya çalışıyor. Bir eski Kültür Bakanı bana, 'Amerikalıların Milli Eğitim Bakanlığında özel çalışma odaları vardı.' demişti. Eğitim gibi uzun vadede sonuçlar veren bir alanı düzenlemeye çalışanın, iç siyaseti haydi haydi düzenlemeye çalışacağını söylemek için bilgiç! olmak gerekmez. Zaten geçmişte, eski dış işleri bakanı rahmetli İhsan Sabri Çağlayangil, ‘Amerika içimize girmiş.’ demişti. Bu dış kuvvetler, bu Batı, bütün bu yumuşak yollarla amacına ulaşamazsa ‘Askeri Darbe’ denen yola başvurarak doğrudan doğruya iktidarı belirler.

*Her şey, bizim yurttaşlar olarak, birlik, tümlük içinde olup olamadığımıza bağlı. Örneğin bir Alevi sorunumuz var, neden çözülmüyor? Alevi sorununun çözülmesinin birlik ve bütünlüğümüze hiç bir zararı yok ki...  Tam tersine Aleviler kendilerine Devlet katında yapılan haksızlıklardan kurtulunca, içlerindeki Devlete aidiyet hissi artacak, birlik ve kardeşlik bağlarımız güçlenecektir.  Ama bir takım karanlık güçler buna izin vermiyor. Hatta zaman zaman Alevilere kıyımlar yaşatılıyor. Gezi'de, Ankara katliamında ölenlerin büyük çoğunluğu Alevi. Bu durum Alevilerde kin, öfke biriktiriyor. CHP Malatya İl Gençlik Kolları Başkanı Barış Yıldız Ankara'da katledilen gençlerin cenaze töreninde boynuma sarılıp ağlarken 'Selahattin Abi, hani bombalar geçmişte kalmıştı?' dedi. Ben bir televizyon konuşmamda 12 Eylül öncesini anlatırken öyle demiştim. Şimdi bu sorun çözülmüyor ki Alevi-Sünni çatışmasının koşulları ortadan kalkmasın. Bu koz elde kalsın.  Baro başkanıyken Malatya müftüsü bir gün ziyaretime gelmişti, arkadaşlar hep beraberdik. Orada dedim ki, 'Sayın Müftüm, ben Alevilerin de, Sünnilerin de mevlitlerine hep giderim, okunan ayetler, edilen dualar hep aynı. Mevlitteki insanların yüzlerindeki ifadeler de aynı.' O da aynen onaylamıştı beni. Ankara'da bombayla katledilen gençlerin cenaze törenlerine katıldım, hepsi namazla, Kuran'la, duayla toprağa verildi; ardından evlerde mevlitler okundu. Evet biz, bir ve bütün olursak, kalplerimizi birbirine açık tutarsak, hangi kökene, mezhebe ait olduğumuza, hangi siyasal partiye oy verdiğimize bakmadan birbirimizle alışverişimizi, ekonomik ilişkimizi sürdürüsek, yüze dost-içe dost olursak, hiç bir provokasyon bize tesir edemez. Onun için provokasyonlar kapısı açık tutulmaya çalışılıyor.

*Her seçmenin sandığa gitmesi gerekir. Sandığa gitmek hem hak, hem de görevdir.  Ancak sandığa gitmemenin yaptırımı da olmamalıdır. Çünkü gitmemek de bir demokratik tutumdur. Tembellik edip, bahane bulup sandığa gitmemek yanlıştır. Geçmişte, 12 Eylül’de Anayasa oylamasına katılmayanlara para cezası uygulanmıştı. Çünkü dikta yönetimleri ‘oylamaya katılmamayı kendilerine yönelik bir tepki olarak algılarlar. Katılım düşük olursa itibarları çizilir. Batı’ya mahçup olurlar.

*7 Haziran'da halkımız siyasi partilere, tam olarak, açık olarak bir koalisyon mesajı vermemişti bence. Ak Parti, on sekiz milletvekili gibi çok az bir eksikle tek başına hükümet kuramamıştı. Ben, seçimden beş gün sonra basına yaptığım açıklamada gerekçelerini yazarak, 'Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesi kararı verecek' demiştim. Çünkü, bu kadarcık eksikle hangi parti olsa koalisyon kurarak bir başka partiyle iktidarını, odasını paylaşmak istemez; seçimin yenilenmesiyle o eksiğini tamamlamayı düşünür demiştim. Nitekim öyle oldu. Milletimiz neylerse güzel eyler. O'nun sağduyusu şaşmaz. Binlerce profesörün, yazarın ortak görüşü Milletimizin ortak görüşü karşısında hiç kalır. Nazım Hikmet Türk köylüsüyle ilgili olarak, ‘O topraktan öğrenip kitapsız bilendir/Hoca Nasrettin gibi ağlayıp Bayburtlu Zihni gibi gülendir…’ demiştir. İsmet İnönü de, Cumhuriyet’in ilk yıllarıyla ilgili olarak, ‘Biz, gittiğimiz her köyde en az bir profesör olduğuna inanarak konuşuruz.’ demişti. Ayrıca biz, büyük, güngörmüş, tarihe yön vermiş bir Milletiz. Onun için seçim sonuçlarını hepimiz saygıyla karşılamalı, başımızın üstünde tutmalıyız.

*Seçimin sonuçları şimdiden hayırlı uğurlu olsun."
  26.10.15 Malatya Er TV