O KAMYON BİR YILDIR YERİNDE DURUYOR

                                              BEN ÖNERİMİN ARKASINDAYIM

O kamyon Ekim 2016'dan beri yerinde duruyor. 

Çok sordum hep mahkeme, tedbir gibi şeyler dediler.
Benim düşündüğüm, burada, M. Akif Cad. Merkez Beydağı Mah. De kentsel dönüşüm yapılacak. Yer yer binalar boşaltılmış, yıkılmış. Ucuz ve kolay yoldan işi halletmek(!) istiyor olabilirler. Ama bu görüntünün böyle tahribatı parayla ölçülemez diyorum. BEN YİNE DE KÖTÜ DURUMDAN İYİ SONUÇ ÇIKARALIM KAMU YARARINA BİR TESİS OLAN TRAFİK MÜZESİNE ÇEVİRELİM diyorum. Fırsat hala elde duruyor... (Sarıoğlu'nun 28.Ekim 2017 tarihli Facebook paylaşımı)

SARIOĞLU'NUN ÖNERİSİYLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI:

5.12.2016 19:56:55

Beydağı Mahallesinde 2 ay önce meydana gelen kamyon kazasının olduğu yere gidip incelemelerde bulunan CHP Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Av. Selahattin Sarıoğlu, “ İki ay geçtiği halde, koca gövdesiyle evin içine giren kamyon hala çıkarılamamıştır. Biz, şunu öneriyoruz: Bu ev, içindeki kamyonla birlikte Malatya Trafik Müzesi yapılsın” dedi.
CHP Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Avukat Selahattin Sarıoğlu Yönetim Kurulundan arkadaşlarıyla birlikte Merkez Beydağı Mahallesinde iki ay önce yaşanan kamyon kazasının olduğu yere giderek incelemelerde bulundu. Yaptığı incelemeler de Selahattin Sarıoğlu konuya ilişkin, “Bilindiği üzere 8 Ekim 2016 günü öğlen saatlerinde, burada Malatya’yı çok üzen bir trafik kazası yaşanmıştı. Hafriyat malzemesi yüklü bir kamyon,  rampa aşağı giderken freninin patlaması nedeniyle kontrol edilemeyerek, iki katlı bir eve adeta serseri bir kurşun gibi saplanarak durabilmiştir. Kamyonun girdiği ev Suriye’den gelen insanların yaşadığı bir evdir. Kamyon eve girerek durmuş ama ne yazık ki Sena Auidi adlı, 26 yaşındaki hamile bir kadının ölümüne ve üçü çocuk altı kişinin yaralanmasına sebep olmuştur.  Kazada ölen ve yaralananların memleketlerindeki iç savaştan canlarını kurtarıp geldikleri bu yabancı diyarda, Malatya’da, hem de evlerinde otururken böyle bir kazaya uğramış olmaları bütün hemşerilerimizi derinden üzmüştür” ifadelerini kullandı. Ardından Sarıoğlu değerlendirmesine: “Kazayla ilgili bir başka ilginç olan da şudur: Kaza üzerinden iki ay geçtiği halde, koca gövdesiyle evin içine giren kamyon hala çıkarılamamıştır. Adli vakalarda hayati yere saplanıp da çıkarılması riskli olan mermi çekirdeği gibi yerinde duruyor.  Sorulduğunda, ‘Kamyon çıkarılırken ev yıkılır.’ veya ‘Olay mahkemelik.’ deniyor. Aslında bunlar geçilemeyecek, halledilmeyecek şeyler değildi” sözlerini kattı.
MÜZE İÇİN MASRAFTAN KAÇINILMAMALI
Daha sonra Sarıoğlu sözlerine devam ederek; “Şimdi biz, CHP Battalgazi Merkez İlçe Başkanlığı olarak ilimize, ülkemize, hemşerilerimize hizmet aşkımızla şunu öneriyoruz: Bu ev, içindeki kamyonla birlikte Malatya Trafik Müzesi yapılsın. Bu önerimize hemen tepki gösterilmesin, ‘Hiç olur mu canım’’ denmesin. Bir musibetten toplum için hayırlı bir sonuç elde etmek mümkün”  diyerek bir öneri ortaya attı. Ardından Sarıoğlu önerisi için gerekenleri şu şekilde sıraladı: “Bu kazanın birçok mağduru var: Ölenin yakınları, yaralananlar, evin sahibi, aynı binadaki dükkân işleticisi ve kamyon sürücüsü. Bu koşullarda, hukuksal olarak bunların mağduriyetlerinin giderilmesi de pek olası görünmüyor. İşte tam bu noktada Devlet, Büyükşehir Belediyesi devreye girecek ve ölüm dışında tüm sorunları giderecek. Büyükşehir Belediyesi bu binayı Trafik Müzesi yapmak için kamulaştıracak. Veya bu karar doğrultusunda taraflarla karşılıklı anlayış içinde, Devlet’in büyüklüğü diğerlerinin zayıflığı yaklaşımıyla anlaşacak. Ve hemen çalışmaya başlayarak tanınmış bir mimarlık şirketine bir proje hazırlatacak. Kamyonun çürümemesi için önlem alınacak. Bina mevcut durumu bozulmadan güçlendirilecek. Birinci kat özel olarak bu kazayla ilgili, genel olarak da diğer kazalarla ilgili bilgilendirici ve uyarıcı fotoğraf, video vd. belgelerle donatılacak. Bina çevresi düzenlenecek, araç park yerleri yapılacak. Büyükşehir Belediyesi bu eserle ilgili masraftan kaçınmayacak.”
“…FIRSATI DEĞERLENDİRELİM”
Son olarak Sarıoğlu sözlerini şöyle tamamladı, “Araştırmamıza göre Türkiye’de bir Trafik Müzesi yok. Belki dünyada da yok. Yani bu bir ilk olacak. Kocaeli’ de Kâğıt Müzesi, Samsun’da Tütün, Eskişehir’de Kurtuluş Müzesi var. Manisa’da Ruh Sağlığını İyileştiren Aletler Müzesi, Amasya’da Aşıklar-Ferhat İle Şirin, Kırkpınar’da Güreş, İstanbul’da Darbe Girişimi Müzesi var. Malatya’da da tasarlama, yapma değil, böyle özgün, yaşanmışın ta kendisi olan bir Trafik Müzesi kurulsun. İstatistiklere göre Türkiye’de saatte 137 trafik kazası oluyor.  Bu kazaların yüzde doksanının insan kusurundan kaynaklı olduğu söyleniyor. Biz Malatya olarak hem bu Kamyon Kazasının anısını yaşatmak, hem insanlarımızı trafik kazalarına karşı dikkatli olmaya çağırmak ve hem de Malatyamızın tanıtımına ve turistik harekelilik kazanmasına hizmet etmek için bu ‘fırsatı’ değerlendirmeliyiz diyorum. Düşünmeden, tartışmadan, somutlaştırmadan veya önyargısal olarak bu önerimize ‘olmaz!’ denilmemesini diliyorum. Malatya Valiliğine, Büyükşehir Belediye Başkanlığına ve bütün hemşerilerimize önerimizin desteklenmesi çağrısında bulunuyorum.” Malatya Sonsöz Web