İTİRAZ ETİK DEĞİL

Karar etik değil

Malatya Barosu eski başkanı Selahattin Sarıoğlu, Çiğdem Ağdağ’ın Malatya Barosu Yönetim Kurulu üyeliğinin iptal edilmesine tepki gösterdi.

11 Ekim 2012 Perşembe 19:47

 

Kararı etik bulmadığını belirten Sarıoğlu, “18 yaşındakilerin milletvekili olabilmesi çalışmaları yapılırken, avukatlıkta 5 yılı 1 ay kadar eksiği olduğu için tamamlayamamış olan meslektaşım avukat Çiğdem Ağdağ’ın seçilmişliğine itiraz edilmesini ve böylece yönetim kurulu üyeliğinden düşürülmemesine neden olmayı hukuksal ve etik bulamıyorum” dedi.

O günden bugüne ne değişti?


Ağdağ’ın 155 oyla tüm adayları geride bırakarak yönetim kuruluna seçildiğini belirten Sarıoğlu, şöyle devam etti:  “Buna itiraz edenlerin hukuksallık değil yasallık çerçevesine hapsolmuş olabileceğini düşünüyorum. Ben de ilk yönetim kurulu üyeliğine seçildiğimde 3 buçuk yıllık kıdemim vardı. Yüksek oy almıştım. O zaman hiç bir arkadaşım itiraz etmemişti. O günden bugüne baromuzda hukuksal bakış açımız daralıyor, ideolojik bakış açımız genişliyor mu acaba?”

5 yıl engeline takılmıştı

Malatya Barosu Yönetim Kurulu’na seçilen Avukat Çiğdem Ağdağ’ın yönetim kurulu üyeliği, 5 yıllık kıdem süresini doldurmadığı gerekçesiyle iptal edilmişti. Ağdağ, seçim sonucunda 155 oyla birinci sırada yönetim kurulu üyesi seçilmişti. Ancak Malatya Merkez İlçe Seçim Kurulu’na yapılan itiraz üzerine, Av. Çiğdem Ağdağ’ın yönetim kurulu üyesi olabilmesi için Avukatlık Kanunu’ndaki “en az 5 yılık kıdem süresini doldurmadığı” belirlendi ve yönetim kurulu üyeliği iptal edilmişti. Ağdağ’ın yerine, 124 oy ile 1. yedek olan Av. Umut Yalçın, Baro Yönetim Kurulu Üyesi seçildi.