VİLAYET ÖNÜNDEN AVM ÖNÜNE TAŞINAN RESMİ GEÇİŞ TÖRENİ

Sarıoğlu, Ulusal Bayramlarda Resmş Geçiş Törenlerinin yapıldığı yerle ilgili açıklamada bulundu. Açıklama şöyle:
"Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sonrasında sırası gelmişken  belirtmek gerekir ki "Resmi Geçiş Törenleri"nin yapıldığı yer hiç de uygun değil.

Birkaç yıldır, resmi açıklamalarda her ne kadar Abdullah Gül Parkı önü dense de gerçekte AVM önünde yapılmakta olan resmi geçişlerin önceki geçiş yeri olan Vilayet önüne alınması doğru karar olacaktır.

Çünkü törenin, kendiliğinden kalabalık olan kentin tam da göbeğinde, Vilayet Binası önünde yapılması halkın en geniş ölçüde katılımını sağlayacak ve böylece amacın gerçekleşmesine hizmet edilmiş olacaktır.

Bu konuda, Ulusal ve Resmi Bayramlar Yönetmeliği'nin Tören ve Kutlama Komitelerinin Oluşumu ve Görevlerini düzenleyen 3. maddesinin (4). fıkrasının (a) bendi Kutlama Komitelerinin “halkın azami derecede katılımını sağlamak” gibi bir görevi olduğunu belrtmektedir.
O madde aynen şöyledir: Madde 3 –(4) Tören ve kutlama komitelerinin görev ve yetkileri şunlardır:a) Ulusal bayram, resmi bayram ve tarihi günlerin anlam ve önemine uygun ve halkın azami derecede katılımını ve coşku ile kutlanmasını sağlayacak ve milli onur gereklerine uygun tören ve kutlama programlarını hazırlamak ve uygulanacak genel esasları belirlemek.

Ayrıca önemli bir husus daha vardır ki o da şudur:Tören yerinin Vilayet Önüne getirilmesi aynı zamanda bir alışveriş merkezi yararına, şehirdeki esnaf zararına Devlet eliyle yapılmakta olan bir haksız rekabeti de önleyecektir."