KEMAL ANADOL:Darbeyi ABD Yapar

Darbeyi ABD yapar!

Darbeleri Arastirma Komisyonu’nun davetine Hüsamettin Cindoruk ve Deniz Baykal’dan sonra üçüncü ret cevabi eski CHP Milletvekili Kemal Anadol’dan geldi. Anadol, komisyona gönderdigi iki sayfalik mektupta, 5 dönem milletvekilligi, 8 yil da grup baskanvekilligi yaptigini hatirlattiktan sonra söyle devam etti.
“... Genis mutabakat haline gelmis görüs, Türkiye’de ABD ve CIA’nin haberi ve oluru olmadan darbe yapilamayacagidir. Nitekim 12 Eylül 1980 günü bir tiyatroda bulunan zamanin ABD Baskani Carter’e verilen haber, ‘Bizim çocuklar basardilar’ seklinde olmustur. Bu nedenle Türkiye’de 12 Eylül öncesi ortamin hazirlanmasinda MIT, yaygin deyimle ‘derin devlet’ ile CIA ve diger yabanci istihbarat örgütleri arasindaki iliskiler ortaya çikarilmadan sonuca varmak mümkün degildir...”
Anadol, Komisyonun 12 Eylül darbesini aydinlatmak istiyorsa, MIT, Içisleri Bakanligi, Emniyet Genel Müdürlügü, Genelkurmay Baskanligi gibi kurumlari sorusturmasini, ilgilileri çagirip bilgi almasini öneriyor. Komisyonun buna yetkisi oldugunu da yazisinda animsatiyor.
Kemal Anadol, 12 Eylül’e giden süreçte islenen siyasi cinayetlerin arastirilmasi için CHP’nin verdigi tüm önergelerin AKP tarafindan reddedildigini de hatirlatiyor komisyona... Darbeleri arastiran bir komisyon 12 Eylül darbesine zemin hazirlayan siyasi cinayetleri sorusturmadan hangi sonuca  varabilir? Melih Asik- Milliyet