BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE KAYISIDA ŞİRKETLEŞME
                                                                          Çok Saygıdeğer Basınımıza;

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE DİĞER BELEDİYELER BİRLİKTE VEYA AYRI AYRI ESENLİK LTD. BENZERİ KAYISI ÜRETİM VE PAZARLAMA ŞİRKETLERİ KURMALI VATANDAŞA ÖNCÜLÜK ETMELİDİR
 
Her yıl 100 bin tonun üzerinde kuru kayısı üretmekte ve bunun neredeyse tamamını yurt dışına satmakta ve Türkiye’ye 300 milyon dolar kadar döviz kazandırmaktadır.
 
Yaş kayısı da bu oranlar yüzde 11 ve yüzde 55’tir.
 
Bunda, yaş kayısıyı pazara yetiştirmede gerekli altyapıya sahip olmayışımızın etkisi de vardır.
 
Bunu en yüksek kapasiteye çıkarmak olasıdır.
 
Hala aynı geleneksel usullerle, dikiyoruz, aşılıyoruz, gübreliyoruz, ilaçlıyoruz, deriyoruz, kükürtlüyoruz, kurutuyoruz, ambalajlıyoruz, pazarlıyoruz ve de ağlıyoruz!
 
Yirmi yıl önce, TV Malatya kanalında, basınımızın duayen isimleri Mikail Pelit, Bülent Yalvaç ve Rıfat Gökçe ile katıldığım programda söylediğim ve bir aday adaylık sürecinde basına projelerim içinde kısaca açıkladığım gibi, kayısıcılıkta, Devlet’ten dilenmek, Devlet’e ağlamak yerine,  Devlet’in de katkıda bulunacağı şirketleşmeye gidilmesi gerekmektedir.
 
Bunun için insanımızın, kötüye kullana, kullana yozlaştırdığımız kooperatiflerde, birliklerde değil,  Türk Ticaret Kanun hükümlerine göre kurulup yönetilen, denetlenen, tüzel kişiliği haiz, ticari şirketlerde bir araya gelerek kayısıcılık yapmaları adeta bir zorunluluktur.
 
Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere, tek veya ilçe belediyelerimizle birlikte Esenlik Limited Şirketi benzeri Kayısı Üretim Tanıtım ve Pazarlama şirketleri kurmaları ve vatandaşlarımızı da nakti veya ayni sermayeyle ortak olmalarını sağlayıp bu Malatya’nın Milli Meselesine neşter vurması gerekmektedir.
 
Bu yolla, çekirdekten, fidana, fidandan gübreleme, ilaçlamaya, çiçekten meyveye, dermeye, kükürtlemeye, kurutmaya, ambalajlamaya, pazarlamaya, markalaşmaya, dünyada fiyat belirlemeye kadar tüm aşamalar ilgili fakültelerden eğitimini almış, deneyimini kazanmış uzmanlar tarafından yönetileceğinden kayısıda devrim olacak; Allah vergisi, adımızla müsemma güzel ve özel meyvemiz  kayısımız Türkiye’de ve dünyada hak ettiği yere gelecek, sadece Malatya değil, sadece Türkiye değil, bütün dünya bu nimetten faydalanacaktır.
 
Memleketime borçluluk duygularımla, en derin saygılarımla sunarım."
 
Av. Selahattin Sarıoğlu